Malarstwo jako dziedzina sztuki.

Dzień dobry
Kolejne dni kwarantanny za nami, zastanawiamy się co tam u Was słychać.
Otrzymujemy od Was wiele wspaniałych prac, za które dziękujemy. Skoro tworzycie oznacza to również, że zaglądacie na naszego bloga i czytacie treści, którymi się z Wami dzielimy.

Sztuką może być śpiew, gra na skrzypcach, pisanie książek, rzeźbienie w drzewie, malowanie obrazów..... oraz wiele innych działań, których nie wymieniliśmy.  Każde z nich należy do jakieś dziedziny sztuki, pod warunkiem, że jest oryginalne i zachwyca odbiorców.
Sztuka jest ogromnym zbiorem, do którego należy wiele podzbiorów. Każdy z nich jest nazywany dziedziną sztuki. Dziedzin tych jest bardzo dużo, dotyczą one nie tylko plastyki.
Na dzisiejszej lekcji skupimy się na jednej z nich czyli malarstwie.



 Pierwsze próby odwzorowania świata za pomocą rysunku ludzie podjęli dziesiątki tysięcy lat temu, na długo zanim nauczyli się pisać czy budować domy. W tamtych czasach wierzono, że malowidła mają magiczną, tajemniczą moc i należą do sfery religii. Niektóre malowidła przetrwały nawet do dnia dzisiejszego :)



Obecnie przywykliśmy do oglądania dzieł sztuki w muzeach i galeriach, a tymczasem większość prac nie powstała wcale po to, by je zamknięto w osobnych budynkach. 
Artyści tworzyli przeważnie na indywidualne zamówienia, a ich działa miały zdobić kościoły, królewskie pałace i prywatne rezydencje. Ludzie możni i bogaci zamawiali obrazy przedstawiające sceny biblijne, by zademonstrować światu swoją pobożność albo szukali inspiracji w dziełach ukazujących siłę miłości czy odwagi. Szczycili się również tym, co posiadali, i pragnęli, by ich ziemie, pałace, ogrody i rodziny, drogocenne klejnoty i wspaniałe szaty zostały uwiecznione na obrazach.
Teraz już wiemy, że malarstwo to sztuka plastyczna, która jest jednym z najwcześniejszych przejawów ludzkiej twórczości i najważniejszą dziedziną sztuki. 



Pewnie zauważyliście, że każde dzieło malarskie jest inne. Każde jest na swój sposób piękne i wyjątkowe. Musimy pamiętać, że na powstanie dzieła m wpływ wiele czynników. Istnieje wiele rodzajów malarstwa i sposobów malowania.  W malarstwie najważniejszy jest kolor. Artysta za pomocą pędzli i farb tworzy dzieło malarskie, które nazywamy obrazem.

Malowanie polega na posługiwaniu się linią i barwą na płaszczyźnie. Malarz pokrywa powierzchnię papieru, płótna naciągniętego na drewnianej ramie, deski, muru kolorowymi liniami i barwnymi plamami. 
Malarz używa różnorodnych rodzajów farb i pędzli. Maluje różne typy plam barwnych, tworzy gładką lub chropowatą powierzchnię obrazu. Często do malowania używa sztalug, aby ustawić płótno na odpowiedniej wysokości.  Posługuje się także paletą do mieszania farb.





Dzieła malarskie są najczęściej dwuwymiarowe, bądź dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi, w zależności od kompozycji.

W przypadku omawiania dzieł sztuki najważniejsze znaczenie ma temat obrazu:
  • sceny biblijne i religijne: portrety postaci świętych i sceny biblijne
  • mitologia : zdarzenia i postaci mitologiczne
  • sceny historyczne: sceny z dawnych epok
  • sceny batalistyczne: sceny bitewne
  • sceny rodzajowe: sceny z życia codziennego
  • martwa natura: kompozycje z przedmiotów, kwiatów, owoców
  • malarstwo krajobrazowe - pejzaż : weduta (pejzaż miejski), marina (pejzaż morski), pejzaż fantastyczny
  • portrety
  • malarstwo animalistyczne: pokazanie zwierząt lub scen ze zwierzętami
  • abstrakcja : dzieła trudne do określenia 

W dzisiejszych czasach malarstwo nie przestaje być popularne, a wielu artystów eksperymentuje z nowymi technikami. Do pracy nad obrazami  i innymi dziełami sztuki wykorzystuje się kserokopiarki, skanery i komputery. Niektórzy upierają się, że korzystanie z aparatów fotograficznych i komputerów w tworzeniu obrazów dyskwalifikuje artystę, ale przecież twórcy zawsze sięgali po nowe wynalazki techniczne. Aparat fotograficzny i komputer to tylko narzędzia, tak jak pędzel i farby, a o sposobie ich wykorzystania decyduje człowiek.
Obecnie artyści nadal zajmują się tym, czym zajmowali się zawsze - malowaniem otaczającego świata, uczuć i idei. Kto wie, co jeszcze wymyślą...?


Na podsumowanie mamy dla Was notatkę :)



Dla chętnych mamy zadanie :)
Chciałybyśmy Was prosić, żebyście wypełnili poniższą krzyżówkę.
Każdy obraz ma swój temat, Waszym zadaniem będzie go odgadnąć i wpisać w krzyżówkę.
Cyfry w kolorze czerwonym od 1 do 9 utworzą hasło.

Krzyżówkę możecie sobie wydrukować.
Jeśli ktoś z Was nie ma drukarki może na kartce wpisać tylko hasło ;)



1. 
Jan Matejko "Stefan Batory pod Pskowem"


2.
Sandro Botticelli  "Narodziny Venus"

3.
Vincent Van Gogh "Słoneczniki"

4.

Jan Matejko "Bitwa pod Grunwaldem"

5.
Leonardo Da Vinci "Ostatnia wieczerza"

6.
Canaletto "Obraz Warszawy"

7.
Aleksander Gierymski "W altanie"

8.
Juliusz Kossak "Konie"

9.
Wassily Kandinsky "Improwizacja 26"

10.
Emile Valentin "Statki nocą"



Życzymy owocnej pracy.
Pozdrawiamy Was serdecznie.


9 komentarzy:

  1. Jakie jest hasło ? Chcę sprawdzić czy mam dobrze, bo nie znam tego słowa, które powstało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepraszam dlaczego krzyżówka zawiera 10 miejsc na hasła skoro jest tylko 8 rysunków podanych i to jeszcze źle ponumerowanych? Jest na górze napisane, że ma być 9 rysunków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za zwrócenie uwagi, nie wiemy co się stało, ale bloger po raz enty zrobił nam psikusa i skasował nam kilka zdjęć. Jeśli zaś chodzi o hasło to proszę uważnie przeczytać polecenie, jest wyraźnie napisane, że cytuję :"Cyfry w kolorze czerwonym od 1 do 9 utworzą hasło". Proszę więc nie patrzeć na pierwsze litery z odgadniętych haseł, tylko na czerwone cyfry. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy owocnej pracy :)

      Usuń
  3. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger