Rzemiosło artystyczne


Dzień dobry wszystkim

Dzisiaj opowiemy Wam  o kolejnej dziedzinie sztuk plastycznych, 
czyli o rzemiośle artystycznym.
Historia rzemiosła zaczyna się już od starożytności.W czasach starożytnych, w antycznej Grecji czy Rzymie, lubowano się w pięknych przedmiotach, jednak samo ich wytwarzanie uważano za czynność nie godną wolnego obywatela. Toteż większość prac rzemieślniczych wykonywali niewolnicy.
W średniowiecznej Europie rzemieślnicy-mieszczanie zrzeszeni byli w cechach, które pilnowały wysokiej jakości produkcji, kontrolowały ceny, a w razie kłopotów służyły pomocą. Broniły także przed konkurencją partaczy - rzemieślników, którzy nie należeli do cechu, których wyroby były zawsze tańsze i często gorsze. Każdy mistrz cechowy miał własny warsztat, uczniów i czeladników, własne sekrety techniczne. Przed zdobyciem tytułu mistrza rzemieślnik musiał odbyć wędrówkę po Europie, dzięki której poznawał metody pracy za granicą i najnowsze mody. Często przywoził także wzorniki (zbiory rycin pokazujących modne wzory dekoracji i kształtów), z których później korzystał, nieraz do końca życia.

Rzemiosło artystyczne -  to forma sztuki dekoracyjnej, użytkowej, do której zaliczamy przedmioty wytwarzane ręcznie - mające wartość artystyczną.  Są one wykonywane przez mistrzów rzemiosła, z drogich i starannie dobranych materiałów. 


Od średniowiecza w Polsce wyroby artystyczne trafiały do rąk arystokracji, dekoracyjne meble, cenne serwisy porcelanowe, wytworne tkaniny, wszystko to świadczyło o prestiżu rodu, jego zamożności i dobrym guście. Z czasem sztuka zdobnicza nieco się popularyzowała, coraz wyraźniej zaznaczały się też na polskim gruncie obce mody, szczególnie popularne były wzory francuskie, stanowiące szczyt elegancji i pożądania. Z biegiem lat także uboższa szlachta mogła sobie pozwolić na przedmioty bogato zdobione, które oprócz praktycznych zastosowań miały też funkcję zdobniczą.
Określenie "rzemiosło artystyczne" stosowano już w dwudziestoleciu międzywojennym, lecz upowszechniło się ono dopiero w latach 1945 - 1960 . W 1901 w Krakowie powstało Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, wzorowane na angielskim Arts and Crafts Movement, w 1913 powstały Warsztaty Krakowskie, spółdzielnia artystów i rzemieślników młodszego pokolenia.

Najważniejsze dziedziny rzemiosła artystycznego.

CERAMIKA, 
Zalicza się do niej m.in. różnego rodzaju naczynia wykonywane z gliny. Ulepiony z gliny przedmiot wypalano a następnie pokrywano szkliwem. Przedmioty ceramiczne to głównie fajanse, kamionki i porcelana. Jeśli chodzi zaś o porcelanę to wykonywano z niej całe serwisy stołowe, naczynia, kafle oraz drobne ozdoby.


Bolesławiecka ceramika jest znana na całym świecieHAFCIARSTWO
 Wyszywane w misterne wzory tkaniny lub skóry, które haftowano najchętniej przy użyciu metalowej nici, srebrnej lub złotej. Dzieło dodatkowo ozdabiano cekinami, paciorkami czy kamieniami szlachetnymi.
INTROLIGATORSTWO
Sztuka ozdobnego oprawiania cennych ksiąg, oprawy wykonywano z różnych materiałów i ozdabiano je rysunkami i napisami.


KONWIARSTWO
Artystyczny wyrób przedmiotów z cyny. Najczęściej wykonywano ozdobne naczynia i świeczniki, a także różnego rodzaju pasy oraz łańcuchy.


Dawne Prusy - Muzeum Mikołaja Kopernika
KORONKARSTWO
Misterne tkanie koronek ubraniowych oraz dodatków służących do obszywania tkanin.

wykonawca: Eugenia Wieczorek


KOWALSTWO ARTYSTYCZNE
Sztuka wykonywania różnego rodzaju artystycznych okuć, dekoracyjnych zamków, kluczy, latarni i innych przedmiotów z kutego żelaza.

wykonawca: Czesław DziedzicPŁATNERSTWO
płatnerze parali się wyrobem różnych elementów rycerskiego uzbrojenia, wykonywali całe zbroje oraz takie przedmioty jak: tarcze, miecze, szable czy halabardy.

wykonawca: Robert StefanowskiSZKŁO ARTYSTYCZNE
Naczynia i ozdoby szklane, kryształy i lustra; często dodatkowo dekorowane.
TKACTWO
Tkaniny dekoracyjne i ubraniowe 

Tkactwo - Dom Kultury ZaciszeZŁOTNICTWO I JUBILERSTWO
 Wyroby ze złota, srebra, platyny, często z użyciem kamieni szlachetnych: biżuteria, relikwiarze, plakiety, świeczniki i naczynia.
Rynek Jubilerski


LUDWISARSTWO
Zwane też  brązownictwem, sztuka ta polega na odlewaniu przedmiotów użytkowych ze spiżu, miedzi oraz mosiądzu, dziełem ludwisarzy były przede wszystkim dzwony, moździerze i działa, ale także mniejsze formy jak posągi czy świeczniki.


Dzwon ZygmuntaMEBLARSTWO
Stolarstwo artystyczne zajmujące się wyrobem mebli: szaf, komód, kredensów, łóżek, krzeseł, foteli itp.

Muzeum Narodowe w Warszawie - Szafa sieniowa

Produkty rzemiosła artystycznego to w większości małe dzieła sztuki, chociaż ich głównym założeniem jest funkcjonalność. 
Meble, biżuteria, lampy czy dodatki do wnętrz dzięki temu, że są wykonane z tworzyw o wysokiej jakości, a w ich wykonaniu widoczny jest kunszt artystyczny, to ich cena często przewyższa cenę mebli produkowanych w fabrykach. 
Sztuka użytkowa jest określana mianem przemysłu kreatywnego, a to powoduje, że wymaga się od twórcy dużej wiedzy i znajomości np. właściwości tworzywa. Produkty rzemiosła artystycznego są nie tylko unikatowe, ale także wartościowe, dlatego zaliczane są do towaru luksusowego.

By wytwarzać rzemiosło artystyczne wymagane jest od twórcy zaświadczenie uprawnień rzemieślniczych, dyplom mistrza w zawodzie, tytuł robotnika wykwalifikowanego, świadectwo czeladnicze, dyplom lub świadectwo ukończenia szkoły o określonym profilu.Niektórzy mylą rzemieślnictwo artystyczne z ludowym. I tutaj przychodzimy z pomocą.
Artysta rzemieślnik to osoba, która posiada specjalistyczne uprawnienia tzw. uprawnienia mistrzowskie, ma nie tylko wiedzę, ale też własną technikę i praktykę w swojej specjalizacji. Artysta ludowy to bardzo często samouk, który wykorzystuje technikę niewymagającą wiedzy na temat sztuki i kultury. W literaturze tematu można znaleźć odniesienie do historii i tak rzemiosło artystyczne ma swoje korzenie w sztuce szlacheckiej i mieszczańskiej, a sztuka ludowa swoje źródła ma związane z kulturą wiejską.


Zadanie dla Was:
Zaprojektujcie na kartce a4 projekt ozdobnego ogrodzenia domu. 
Najpierw zrób szkic ołówkiem, a dopiero potem popraw czarnym flamastrem.
Ozdobne ogrodzenia domu są bardzo drogie, może Twój wzór bedzie w przyszłości ogrodzeniem Twojego domu ? 
Czekamy na Wasze prace :)

Pozdrawiamy serdecznieBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger