Op-art sztuka dla oka


Witajcie,
Dzisiejsza lekcja na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią figury geometryczne oraz złudzenie optyczne, czyli błędną interpretację obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Prościej mówiąc, co innego widzimy, a co innego podpowiada nam mózg.

Czym jest więc Op-art?
Jest to kierunek w malarstwie, grafice, modzie i sztuce użytkowej, który ma oddziaływać na oko odbiorcy, a nie na jego emocje.
Przyjrzyjcie się poniższym zdjęciom i zastanówcie się : Jakie emocje Wam towarzyszą?




Artyści stosują kombinacje linii dające geometryczne złudzenia optyczne, efekty świetlne, fakturalne. Wszystkie te zabiegi dają poczucie głębi i ruchu na obrazie.
Op-art rozwinął się w latach 50 i 60 XX wieku. Stworzona praca składa się z często powtarzających się wzorów geometrycznych przypominających figury przesuwające się jak w kalejdoskopie. Widzowie są wciągnięci w grę złudzeń i trójwymiarowości prowadzą  oko wzdłuż przecinających się linii.

Op - art z powodu swojej matematycznej natury często tworzony jest przy pomocy komputera, a zadaniem artysty jest zdezorientowanie lub zaskoczenie ludzkiego oka.



Op-art zawdzięczamy FUTURYSTOM i KUBISTOM.
Futuryści już w początkach XX wieku oszałamiali widzów wyrazistymi geometrycznymi plamami barwnymi, zaś Kubiści uproszczali rzeczywistość do postaci brył geometrycznych.

Umberto Boccini, Ulica wchodzi do domu

 Pionierem op-artu jest Węgier VIKTOR VASARELY, który pierwsze eksperymenty z geometryczną abstrakcją poczynił w latach 30. Artysta ten, opierając swoje prace na iluzjach optycznych, nie tyle chciał oszukiwać oko odbiorcy, ile pokazywać, jak w akcie postrzegania konstytuuje się otaczająca nas rzeczywistość.




W jego pracach często można zaobserwować fosforyzujące barwy, które dodatkowo tworzą efekt migotania.



Czołową przedstawicielką op-artu była również brytyjska malarka Bridget Riley, której ulubionym motywem były faliste linie, które jakby wciągały nas w obraz. Jej czarno-białe lub pastelowe okręgi  zaś przypominają rysunki z podręczników psychologii, których zadaniem jest ukazanie ograniczenia ludzkiego postrzegania.




OP-ART każe nam zadać sobie pytanie, czy mamy rzeczywiście zaufać temu, co widzimy w galerii sztuki? 

Polską twórczynią op-artu jest Janina Węgrzynowska - malarka tworząca obrazy przestrzenne i ilustracje. Jej malarstwo przedstawia złudzenie ruchu brył.




Op –art. tworzył również holenderski malarz i grafik Maurits Cornelis Escher. Jego prace znane są na całym świecie. Artysta ten zasłynął przede wszystkim jako grafik, który w swoich pracach wykorzystywał logikę matematyczną oraz podział plastyczny.


Fascynacją Eschera są złudzenia optyczne. Posługuje się on cierpliwą i precyzyjną kreską, wprowadza nas w świat metamorfozy i odbić lustrzanych.
Jego czarno-białe rysunki przedstawiają świat widziany z kilku perspektyw jednocześnie z załamującymi się wymiarami i walczącym ze sobą poziomem i pionem.
Widz nigdy nie wie, co jest ścianą, a co sufitem, co jest wypukłością, czy dany kształt jest skrzydłem ptaka, czy ludzką ręką.

MC Escher Względność"

A teraz spójrzcie na poniższe animacje przedstawiające odtworzony rysunek MC Eschera "Względność" pokazany w 3D oraz w stereoskopowym anaglifie 3D



Chciałybyśmy również pokazać jeszcze animację litografii tego samego autora (M.C. Eschera) "Względność" jako nieskończonej pętli.


Nie wiemy jak Wam, ale nam strasznie podobają się powyższe animacje. Nie mogłyśmy się oprzeć, żeby Wam ich nie pokazać. Tak w ramach ciekawostki zdradzimy, że jest ich jeszcze kilka, ale nie chcemy Was zbytnio obciążać.  Po obejrzeniu ostatniego filmiku trudno jest bowiem dojść do siebie - takie wywołuje on silne emocje.

Op-art to nie tylko malarstwo, rysunki i grafika komputerowa. Op-art to również sztuka natury. Piękne ogrody inspirowane sztuką op-artu tworzył Francois Abelanet. Jeden z nich powstał w Paryżu z okazji odbywającej się tam wystawy poświęconej miejskim drzewom.
Ogród ten ma 100m, a nad jego powstaniem pracowało ok. 90 ogrodników przez 5 dni.

Zobaczcie jak on wygląda




Tutaj z kolei zobaczycie etapy jego powstawania.
(kliknijcie na zdjęcie)



Na koniec propozycja pracy dla Was :)
Wykonajcie pracę zgodnie z instrukcją zamieszczoną na filmie.


Praca oczywiście jest dla chętnych.

Piszcie, komentujcie i trzymajcie się ciepło.
Pozdrawiamy


5 komentarzy:

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger