Komu służy grafika użytkowa?


Witajcie 
Zastanawiamy się, co tam u Was słychać? Dajecie radę? Nam trudno jest wysiedzieć w domu. Kto by przypuszczał, że największą karą może być nic nierobienie ;)
Na dobry początek mamy  dla Was krótką instrukcję dotyczącą planowania dnia.
Jak zwykle niezawodna w tej kwestii stała się Pani Joanna, której dziękujemy za świetną notatkę wizualną ;)


W zeszłym tygodniu mówiliśmy o grafice artystycznej, dzisiaj zaś zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami zajmiemy się grafiką użytkową.
Ze sztuką spotykamy się na każdym kroku nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Większość artykułów, z którymi mamy do czynienia na co dzień zanim znalazła się w sklepach musiała zostać zaprojektowana, wykonana a następnie zapakowana. To właśnie nie nikt inny jak artyści zajmują się projektowaniem wszelkiego rodzaju opakowań, etykiet, znaczków, kalendarzów, plakatów, książek, reklam, a nawet ulotek.


Jak sama nazwa wskazuje grafika użytkowa powinna służyć głównie użytkownikowi. To ONA, jak powiedział Paul Rand  - twórca logo IBM "Sprawia, że ludzie szybciej rozumieją informacje".



Grafika użytkowa to artystyczne i czytelne przekazywanie informacji. Ludzie przekazują sobie nawzajem informacje na różne sposoby. Komunikują się ze sobą używając mowy, abo porozumiewają się za pomocą znaków i symboli. W ten ostatni sposób porozumiewali się nasi prehistoryczni przodkowie, którzy na ścianach skał rysowali proste obrazy zwane piktogramami.

Najbardziej cenioną dziedziną grafiki użytkowej jest PLAKAT. 
Plakat zachęca do obejrzenia spektaklu, filmu czy wystawy. Może również przekazywać nam informacje np. o ochronie środowiska, czy zdrowym stylu życia. Czytelność jego przekazu zaś zwiększają jego duże rozmiary. 
Niżej zobaczycie zdjęcia dwóch plakatów , jedno jest z lat 90-tych drugie z 20-tych.
Przyjrzyjcie się im uważnie i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: Czym one się różnią? Z którego zbierzecie więcej informacji? I w końcu czy patrząc na nie dostrzegacie, w jakim kierunku rozwinęła się technologia?

Jan Młodożaniec,
Wiosenny Salon Plakatu Polskiego, 1990

Plakat reklamujący film Angry Birds 2

Grafikę użytkową bardzo często wykorzystuje się w reklamie. Są to wszelkiego rodzaju szyldy, neony oraz opakowania, które zalicza się do grafiki reklamowej.  Jej celem jest wzbudzenie zainteresowania towarem, sklepem, albo firmą. 
Grafika ta powinna być pomysłowa oraz wyróżniać się kolorystyką i treścią hasła.

Szyld kawiarni Neon ze Strefa bezpłatnego Wi-fi

Dość popularną formą współczesnej reklamy są 
billboardy - wielkie plakaty umieszczane na ogromnych tablicach, na których reklamujemy nie tylko towary, ale również usługi oraz akcje społeczne.

Billboard sklepu Biedronka
Kampania uświadamiająca zarówno kierowcom jak i pieszym to, 
czym skutkuje niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach i edukuje o szeroko pojętym bezpieczeństwie wśród uczestników ruchu drogowego.
Na co dzień spotykamy również grafikę książkową, do której zaliczamy ilustracje wewnątrz książki oraz jej okładkę. Obecnie wszelkie ilustracje  do książek i nie tylko powstają przy pomocy graficznych programów komputerowych.  A  jak było kiedyś?
Zobaczcie sami....







Ciekawostka:


Na wewnętrznej stronie okładki czasami umieszcza się specjalny znak  zwany ekslibris, czyli rysunek nawiązujący do zainteresowań właściciela książki. Ekslibris może również zawierać jego imię i nazwisko.

Okładkę oraz ilustracje do książki zaprojektował Radek Żabiński


Ważną rolę w grafice użytkowej odgrywa znak plastyczny, czyli taki rodzaj symbolu, który ma prostą formę i pełni funkcję informacyjną. Zaliczamy do niego: znaki drogowe, symbole na opakowaniach, znaki zakazujące jakąś czynność oraz loga firm.





Najbardziej do gustu w grafice użytkowej przypadł nam dział związany z liternictwem, czyli projektowanie liter i napisów. Jest to umiejętność, którą warto wyćwiczyć, bo zawsze może się przydać. Napisy bowiem są częstym elementem występującym w grafice użytkowej np. na plakatach czy reklamie - należy więc je umiejętnie wkomponować w całość.

Oczywiście Pani Asia przygotowała dla Was notatkę. Chętni mogą ją sobie wydrukować, albo przerysować :)



Na koniec zadanie dla Was
Poprosimy Was o stworzenie własnego LITEROOBRAZU
Kształt liter niech obrazuje znaczenie każdego wyrazu.
Żeby było Wam łatwiej niżej znajdziecie przykładowe prace.





 Na dzisiaj to już wszystko. Mamy nadzieję,  że chociaż częściowo przybliżyłyśmy Wam tajniki grafiki użytkowej.

Pozdrawiamy Was serdecznie i pamiętajcie
ZOSTAŃCIE W DOMU :)



Źródła:
Tworzenie manuskryptów.
J. Lukas, K. Onak; Do dzieła! Podręcznik do plastyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.
Anita Przybyszewska - Pietrasik; Ciekawi świata. Plastyka podręcznik dla klasy 4-6 szkoły podstawowej. Operon 2012 r.
A.  Adamska - Ubaka, K. Szlaska, Wędrówki plastyczne. Podręcznik część I dla szkoły podstawowej kl. 4-6.

7 komentarzy:

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger