Pages

piątek, 20 marca 2020

Fotografia sposobem na zatrzymanie czasu.


Witajcie kochani uczniowie.
Dzisiejsza lekcja będzie o fotografii, zapraszamy więc na nią głównie siódmoklasistów, chociaż inni również mogą z niej skorzystać.

Zanim przystąpimy do lekcji spójrzcie na poniższą notatkę wizualną wykonaną przez Joannę Przybylską - nauczycielkę z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łowyniu . Znajdziecie tam kilka wskazówek na temat: Jak można skutecznie uczyć się w domu?


Obecnie niemal każdy z nas robi dziesiątki, jak nie setki fotografii rocznie. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie robią zdjęcia? Myślimy, że powodów jest wiele. Jedni robią je bo chcą utrwalić różne wydarzenia i piękne miejsca, inni swoimi fotografiami zdobią mieszkania, jeszcze inni wykonują je dla pieniędzy, dla niektórych jest to też hobby. Są też tacy, którzy robią zdjęcia, po to by potem zamieszczać je na różnych grupach i portalach społecznościowych.
Fotografie podobnie jak inne dzieła sztuki przedstawiają różne tematy - potrafią wzruszyć, rozśmieszyć, przerazić i zachwycić.
Fotografia jest więc formą twórczości zbliżoną do malarstwa. Obraz utrwalony na zdjęciu przypomina płaszczyznę dzieła malarskiego. Poza tym w fotografii ważną rolę odgrywają takie środki plastyczne, jak: kompozycja, barwa czy światłocień.
Pierwsze zdjęcie w 1826 roku wykonał francuski fizyk i wynalazca Joseph Nicéphor Niépce.
Przedstawiało ono widok z okna - spadzisty dach, rozłożyste drzewo i gołębnik. Nice nazwał je "obrazem namalowanym światłem słonecznym"

Joseph Nicéphor Niépce "obraz namalowany światłem słonecznym"
Dawniej do wykonania fotografii potrzebowano specjalistycznej aparatury. Zdjęcia wykonywano za pomocą aparatów analogowych, a obraz zapisywany był na kliszy, z której następnie wywoływano zdjęcie w tzw. specjalistycznym laboratorium - ciemni.

Pierwszy aparat analogowy. Źródło:internet
Pierwsze zdjęcia. Sposób wykonywania. Źródło: internet.

Zachęcamy Was do obejrzenia krótkiego filmiku, na którym zobaczycie jak wywołuje się zdjęcia w ciemni.


Obecnie większość fotografików korzysta ze zdobyczy fotografii cyfrowej. Aparaty cyfrowe zamiast kliszy mają karty pamięci, na których zapisywane są zdjęcia. Zdjęcia te możemy oglądać od razu w aparacie, albo przełożyć na dysk komputera.



Pierwsze zdjęcia wiernie pokazywały świat, jednak w miarę rozwoju techniki w fotografii pojawiły się nowe możliwości. Dzisiaj często to, co widzimy na zdjęciach jest rezultatem zmian wprowadzonych za pomocą graficznych programów komputerowych.
Dawniej też, trzeba było wielu zabiegów, żeby wykonać zdjęcie, obecnie zdjęcie można wykonać już telefonem komórkowym. który posiada niemal każdy.
O podziale fotografii na użytkową i artystyczną powiemy na następnej lekcji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Na zakończenie mamy dla Was krzyżówkę.
Część informacji będziecie musieli poszukać w czeluściach internetu, ale być może i bez poszukiwań dacie sobie radę. Kto jak nie wy?!
Krzyżówkę musicie sobie wydrukować, albo przerysować. Można też odczytać samo hasło ;)


POZIOMO:
1. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku to...?
4. Oko aparatu fotograficznego.
5. Przybliżenie obiektywu
8. Sztuka, rzemiosło i zespół technik, których wytworem są fotografie.
11. Na niej zapisywane są zdjęcia w aparacie analogowym.

PIONOWO:
2. Analogowy lub cyfrowy.
3. Artysta wykonujący grafiki przy pomocy światła kierowanego na powierzchnie
    światłoczułego materiału.
6. Podstawa zapewniająca stabilizację mocowanego na niej przedmiotu lub urządzenia.
7. Praca z powycinanych fragmentów prasowych i napisów.
9. Reprodukcja fotograficzna.
10. Błysk lampy w aparacie.


Jeśli macie ochotę bardziej zagłębić się w tematykę fotografii zachęcamy Was do śledzenia linków, które zostały zamieszczone w tekście oraz na dole dzisiejszej lekcji.
Możecie również przeanalizować notatkę wizualną, którą przygotowała dla Was Pani Asia


Jeżeli chcielibyście poznać historię fotografii proponujemy poniższy film.


Mamy nadzieję, że podobała Wam się dzisiejsza lekcja.
Na kolejną zapraszamy już w piątek.





Źródła
M. Ipczyńska, N. Mrozowska; Do dzieła! Podręcznik do plastyki dla klasy siódmej szkoły podstawowej.Plastyka. Podręcznik. Klasa 6, Wydawnictwo MAC
Historia fotografii: jak nauczyliśmy się zatrzymywać czas?
Zobacz jaki kiedyś robiono zdjęcia

5 komentarzy: