W pracowni rzeźbiarza. Wykonanie płaskorzeźby w glinie. Część 3.


Witajcie
W piątki raczej nie publikujemy lekcji, dzisiaj jednak zrobimy wyjątek. 
Temat rzeźby jest bardzo szeroki, chciałybyśmy go więc domknąć i przejść do kolejnych, proponowanych przez Was tematów. Początkowo planowałyśmy na niego trzy zajęcia, jednak w trakcie poszukiwania materiałów odnalazłyśmy Panią Agnieszkę Świerzowicz Maślaniec, która udostępniła nam udokumentowaną pracę Wikrorii, uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.
Wiktoria wykonała świetną płaskorzeźbę w glinie, a następnie zrobiła jej odlew z gipsu.
Pomyślałyśmy więc, że na podstawie jej dokumentacji zrobimy  kurs i może kogoś zainspirujemy do wykonania podobnej płaskorzeźby

Wiktoria swoją pracę rozpoczęła od znalezienia rośliny - Hibiskusa,  którą  sfotografowała. 



Następnie powstał rysunek sfotografowanego hibiskusa w czterech różnych kompozycjach, z których  wykadrowano jednego kwiatka.


Dalszym krokiem było wykonanie kolejnych szkiców, po to by bardziej skupić się na detalach tej rośliny, a nie na ułożeniu kompozycyjnym.  Z wybranych szkiców zostało wykonane ksero, z którego wybrano poszczególne elementy i ułożono w ciekawą kompozycję. 



Po przeanalizowaniu wszystkich kompozycji wybrano jedną propozycję dzięki czemu powstał końcowy projekt rysunkowy.




Późniejszym krokiem było odrysowanie kształtu projektu na folii i odbicie jej na tabliczce z gliny. 




Po wykonaniu odbicia wzoru na glinie, przyszedł czas na przestrzenne modelowanie, które odbyło się w kilku etapach.
Pierwszym etapem była ogólna forma,  czyli odpowiednie umieszczenie na płaszczyźnie, wydobycie kształtu i pierwszego planu.



Dzięki obserwacji rośliny z natury, zarysowano miejsca w których powinny być różne ugięcia, prezentujące kształt rośliny. Zaobserwowano prowizoryczny ruch liści i przełożono go na płaskorzeźbę, dokonano analizy ułożenia pąków oraz płatków Hibiskusa. Na końcu zaznaczono linie pojawiające się na płatkach (etap 2)





W 3 etapie dopracowano szczegóły– wydobyto kształty, ukształtowano pąki, uzyskano poszarpania na liściach i środka rośliny, zmniejszono i zaokrąglono łodygi oraz pofalowano płatki.



W celu uzyskania trójwymiarowości rzeźby wydobyto elementy, które powinny być na pierwszym planie. Elementy te zabezpieczono podklejając je od spodu, żeby podczas odlewu nie doszło do uszkodzenia (etap 4).



Efekt końcowy pracy jest następujący.




Następnym krokiem będzie wykonanie odlewu płaskorzeźby.
W celu uniknięcia uszkodzenia rzeźby, można pierwszą warstwą gipsu zabarwić barwnikiem. Dzięki temu podczas odkuwania wiadomo będzie, w którym miejscu zaczyna się rzeźba.





Dalej nadajemy odpowiedni kształt rzeźbie, po to by druga warstwa gipsu przywarła do pierwszej.
Druga warstwa gipsu powinna być już w naturalnym kolorze.




Po wyschnięciu obydwu warstw gipsu, należy ostrożnie wydłubać ze środka glinę.
Powstałą formę należy wyczyścić i namoczyć, a następnie dokładnie wysmarować smarówką, po to by wlany gips nie przywarł do formy



Wysmarowaną formę zalewamy białym gipsem i odstawiamy do wyschnięcia. 
W chwili, kiedy gips trochę zgęstnieje należy włożyć w niego dodatkowo siatkę.

Odkuwanie rozpoczynamy dopiero wówczas, kiedy gips całkowicie wyschnie. Zaczynamy od boków, a kończymy na środku.



Podczas odkuwania może dojść do "wpadek". Praca nad oddzieleniem warstw gipsu od płaskorzeźby może pozostawić dziury, mogą również odpaść kawałki łodyg czy  liścia, czasami nawet miejsca przy bokach.


Głębokie dziury można zakryć gipsem, kiedy płaskorzeźba jest namoczona.  Ubytki w łodygach, liściach i po bokach można naprawić za pomocą masy akrylowej, którą po wyschnięciu szlifuje się papierem ściernym. Po tych zabiegach płaskorzeźbę czyści się z resztek gipsu za pomocą pędzelka.
Gotowa płaskorzeźba wygląda tak:


Można zostawić ją taką jaka jest, albo pomalować farbami.

Takim oto sposobem dotarliśmy do końca :)
Mamy nadzieję, że przedstawiony przez nas kurs jest dla Was jasny.

Dziękujemy Pani Agnieszce Świerzowicz Maślaniec za chęć pomocy, a Wiktorii za udostępnienie swojej pracy.  Było nam niezmiernie miło Was u nas gościć.

Pozdrawiamy i życzymy słonecznego weekendu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger