Układy i formy, czyli słów kilka o kompozycji statycznej, dynamicznej i rytmicznej. Część 3


Witajcie
Dzisiaj mamy wtorek, a we wtorki szczególnie zapraszamy uczniów klas piątych, ale nie tylko. Na poprzednich lekcjach poznaliście kilka rodzai kompozycji, m.in. otwartą, zamkniętą, centralną itp.
Dzisiaj skupimy się na kolejnych rodzajach kompozycji i będzie to już ostatnia lekcja ściśle dotycząca tematu kompozycji. Oczywiście będziemy o nich wspominały jeszcze w innych wpisach, ale nie tak szczegółowo jak teraz. Istnieje jeszcze kilka innych rodzai kompozycji, my jednak opisałyśmy te naszym zdaniem najważniejsze.
Dzisiaj opowiemy o kompozycji statycznej, dynamicznej oraz rytmicznej.


Kompozycja statyczna polega na ustawieniu elementów w taki sposób, by sprawiały one wrażenie nieruchomych. Tego rodzaju kompozycję obserwujemy głównie w martwej naturze oraz w portretach. Charakteryzuje się ona uporządkowanymi pionowymi i poziomymi elementami.  Wyraża  spokój, łagodność i opanowanie. Przedstawia sceny zrównoważone, spokojne oraz refleksyjne, mające służyć zadumie i zamyśleniu.


Leopold Zborowski, Portent Leopolda Zborowskiego


Przykłady kompozycji statycznej doskonale pokazuje poniższy film.





Zaprzeczeniem kompozycji statycznej jest kompozycja dynamiczna. Polega ona na przedstawieniu obiektów w ruchu. Kompozycja ta bazuje się głównie na ukośnych, krzyżujących się ze sobą liniach tworzących na obrazie szarpane kształty i plamy, które w efekcie nadają pracom dramatycznego i niestabilnego charakteru. Odznacza się ona silnymi kontrastami. Kompozycja ta była charakterystyczna dla malarstwa epoki baroku



Peter Paul Rubens, Porwanie córek Leukippa


Przykłady kompozycji dynamicznej znajdziecie na filmie zamieszczonym niżej.





Rytm w sztuce pojawia się dzięki powtórzeniom pewnych elementów kompozycji w regularnych odstępach. Występuje on w utworach muzycznych, malarskich, rzeźbiarskich, graficznych oraz innych. Na co dzień najłatwiej możemy go zaobserwować w architekturze.



Zamek w Pieskowej Skale

Powtarzanie motywu nie tylko wprowadza ład do dzieła, ale ułatwia i przyspiesza jego wykonanie. Wystarczy raz wymyślić wzór, by potem powielić go dowolną ilość razy. Z tego powodu bardzo często rytm pojawia się w wytworach ręcznych takich, jak koronki, hafty, wycinanki ludowe, zdobienia naczyń, różne plecionki (np. koszyki).

Wycinanka ludowa Województwa Łódzkiego


Kompozycja rytmiczna polega więc na układaniu w  regularnych odstępach tych samych bądź też podobnych elementów plastycznych. Mogą nimi być np. pasy, figury geometryczne, plamy walorowe i barwne oraz linie.

Więcej o rytmie w kompozycji dowiecie się z filmu.



Pora na podsumowanie i uporządkowanie wiadomości. Pomyślałyśmy, że abyście dobrze zrozumieli omawiany przez nas temat, pokażemy poszczególne rodzaje kompozycji na kredkach.
Jesteście gotowi?
No to zaczynamy!

Harmonia i spokój, to kompozycja .......

STATYCZNA

Ruch, bałagan, niepokój, to kompozycja...

DYNAMICZNA




Powtórzenie w regularnych odstępach pewnych elementów, bądź też kolorów, to kompozycja...

RYTMICZNA




Zobaczcie jak świetnie z tematem kompozycji poradzili sobie  Amelka i Kacper, uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej w Mszczonowie.











Brawo Amelka i Kacper! Wasze prace pokazują nam, że można tworzyć dosłownie ze wszystkiego :)

Na koniec mamy zadanie dla Was :)
W zasadzie do jego wykonania nie potrzebujecie zbyt wielu materiałów. Wystarczy biała kartka i drobne przedmioty, które znajdziecie na biurku. Może ktoś z Was ma możliwość wyjścia na podwórko i zerwania kilku kwiatów z łąki typu, mlecz, stokrotka itp. 
Waszym zadaniem będzie ułożenie  trzech omawianych przez nas dzisiaj kompozycji i ich sfotografowanie.
Pozwólcie się ponieść wyobraźni i zaszalejcie. Wierzymy, że Wasze prace będą bardzo kreatywne :)


Pozdrawiamy :)


1 komentarz:

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger