Piórkiem i tuszem malowane


Witajcie kochani uczniowie.
Mamy nadzieję, że weekend minął Wam dobrze. Od jutra można wychodzić na spacery do lasu. Nie zapominajcie jednak o maseczkach i o tym, byście wychodzili pod opieką rodziców.
Dzisiejszy wpis będzie kontynuacją lekcji o rysunku. Pisałyśmy już o ołówku i węglu, dzisiaj pora na piórko i tusz. Zapewne wiecie, że zanim pojawił się ołówek i długopis pisano właśnie gęsim piórem zanurzonym w atramencie.

Kolejną techniką rysunkową jest rysunek piórkiem. Do rysowania używamy tuszu.
Piórka to najstarsze i najpopularniejsze przybory rysunkowe. wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje piór : gęsie, trzcinowe i metalowe - stalówki. Piórko trzcinowe nigdy nie było popularne jak gęsie czy metalowe, lecz umożliwiało osiągnięcie wyjątkowych efektów wizualnych.
Tę technikę rysunkową wykorzystywał Rembrandt - mistrz posługiwania się piórkiem trzcinowym. Najczęściej używał go w połączeniu z piórem gęsim. Inni artyści, którzy zasłynęli z takich rysunkowych technik to Albrecht Dürer oraz Vincent van Gogh.


"Moja Agnes" - Albrecht Dürer 

Rysunek piórkiem wywodzi się z kaligrafii. W średniowieczu tworzono precyzyjne miniatury umieszczane w iluminowanych rękopisach.

Johann Statwech, Kleine Reimchronik, w medalionie król Dawid grający na harfie,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Łatwe przystosowanie tego rodzaju pióra  do różnych stylów nanoszenia pisma i rysunku spowodowało, iż od XV wieku do końca XIX wieku stanowiło ono bardzo użyteczne medium artystyczne. W latach 30. XIX wieku James Perry wynalazł stalówki. 
Rysunek taki jest częściowo lub w całości wykonany linearną metodą tworzenia. Do rysowania piórkiem używa się najczęściej tuszu, rzadziej atramentu oraz gładkiego papieru. 

Tusze dzielą się na dwa rodzaje – rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Produkuje się je w szerokiej gamie kolorów, także w uznanym za klasyczny- czarnym. Tusz kreślarski zdobył szerokie zastosowanie w wymagających i delikatnych pracach kreślarskich. Charakteryzuje się znakomitymi kolorami, jest łatwy w użyciu i szybko wysycha. Umożliwia to wykonywanie pracy szybko, bez rozcieńczania nakładanych powłok. W razie konieczności tusz można jednak rozcieńczyć wodą. Po wyschnięciu, co trwa kilka minut, staje się wodoodporny. Inną interesującą zaletą tego tuszu jest to, że nie rozlewa się on na dużych powierzchniach. To wszystko gwarantuje twórcy dzieła osiągnięcie zamierzonych efektów.Najbardziej popularnym podłożem do rysunku tuszem jest papier. Jeśli rysujemy piórkiem, musi on być bardzo gładki i odporny na wilgoć. Znakomity do tego celu jest dwustronny papier ryżowy, który z jednej strony jest zupełnie gładki, z drugiej ma wtopione złote drobinki i delikatny zarys chińskich pieczęci. W głównej mierze przeznaczony jest do kaligrafii chińskiej i japońskiej – jego faktura doskonale wchłania tusz – jednakże można go używać również do rysunku piórkiem.
Generalnie stalówki dzielone są na szkolne, łyżkowe, redisówki, okrągłe i G (mała i cienka). Stalówki mają różne kształty i twardości, toteż produkują one różne linie. 
Kształt stalówki wskazuje jaki ślad jest zostawiany przez nas tuszem na papierze. Możemy go też kontrolować mocniej lub słabiej naciskając podczas rysowania. 
Obejrzyjcie teraz film, który Wam pokaże jak rysować stalówką.
A teraz poznajcie techniki pracy z tuszem :Na koniec chwiałybyśmy pokazać Wam jak piękne mogą być rysunki  zwierząt narysowane za pomocą pędzla i stalówki.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zajęć, które prowadzi Pan dr TOMASZ WEŁNA – wieloletni wykładowca ASP i UJ, rysownik i artysta grafik. Pan Tomasz w swojej  lekcji pokarze Wam jak łatwo wykonać można pracę używając tuszu.
Wystarczy kliknąć na zdjęcie poniżej.To własnie będzie zadanie dla Was.
 Wykonajcie tą techniką dowolnie wybrane przez siebie zwierzęta. Możecie oczywiście malować z Panem Tomaszem i korzystać z jego pomysłów.

Życzymy twórczej pracy.


1 komentarz:

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger