Land art - sztuka z natury i w naturze.


Witajcie
Wczoraj miało miejsce małe zamieszanie, dlatego też musiałyśmy zmienić terminy publikacji. Dzisiaj będzie lekcja dla klasy 7, jutro zaś lekcja dla klasy 6, na której będziemy kontynuowały wpis o rzeźbie z zeszłego tygodnia.

Czy wiecie co to jest land art? A może z czymś kojarzy Wam się to słowo?

. Land art to inaczej sztuka ziemi. Nie trudno więc się jest domyślić, że obszarem działania dla artystów jest natura, tworzywem zaś są materiały naturalne czyli: ziemia, piasek, drewno, liście, kamienie oraz materiały niebędące wytworem natury, np. tkaniny, folie, czy też elementy metalowe. 
Bardzo duży, jak nie decydujący wpływ na końcowy efekt pracy artystów mają czynniki atmosferyczne: słońce, deszcz, wiatr, burza, erozja, a nawet przypływ morza. Zdarza się, że obiekty istnieją tylko kilka godzin po czym znikają wchłonięte przez naturę. Jeśli zaś zagrażają środowisku zostają zdemontowane przez autora.

Land art narodził się w latach 60. XX wieku w Ameryce, a dokładniej 5 października 1968 roku, kiedy to w nowojorskiej Dwan Gallery odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Earthworks"
Twórcy tego nurty buntowali się przeciwko skomercjalizowanemu światowi sztuki i czerpaniu z niej zysku. Mocno krytykowali tradycyjną rzeźbę proponując odmienne spojrzenie na sztukę przestrzenną. Uważali, że sztukę tą należy wyprowadzić z galerii, jak najdalej od ludzkich siedzib, tak by bogaci kolekcjonerzy nie mieli do niej dostępu. Zaś tradycyjne materiały, z których powstają rzeźby proponowali zastąpić tym, co znajduje się w terenie.

Twórcom land artu nie przeszkadzał fakt, że ich dzieła często ulegały szybkiemu zniszczeniu - rozmyte przez deszcz, zalane przez przypływ czy też rozsypane przez wiatr. Wręcz przeciwnie  byli oni z tego powodu bardzo dumni. Fakt ten był pewnego rodzaju świadectwem tego, że nie dbają oni o bogatych klientów oraz sławę, ale o samą sztukę.

Dzieła artystów land artu bardzo szybko rzuciły widzów na kolana skalą ingerencji w krajobraz.  Przykład innym dał Robert Smithson, który usypał groblę z 6 tys. ton błota, kryształów soli, skal bazaltowych, ziemi i wody spiralną, długą na 460 m groblę w Wielkim Słonym Jeziorze w stanie Utah.


Inną dość spektakularną realizacją był przegrodzony pomarańczową kurtyną o wysokości ok. 42 m kanion Kolorado. Kurtyna ta została zaprojektowana przez Christo i Jeanne-Claude i wisiała 28 godzin.



Należy jednak przyznać, że nie wszyscy amerykańscy twórcy land artu bili plenerowe rekordy. Niektórzy z nich  tak jak Carl Andre próbowali wprowadzić do sztuki ziemi reguły minimalizmu, albo jak Dennis Oppenheim dość oryginalnie łączyli land art z podszytym szamanizmem body artem, czyli sztuką ciała.



W połowie lat 70. nastąpił kryzys ekonomiczny, który sprawił, że amerykanie przestali sponsorować twórców land artu. Jedyną pracą, która powstała w tamtym okresie i która  jest najbardziej imponująca po dziś dzień jest próba Jamesa Turrela przerobienia wygasłego wulkanu w Arizonie o średnicy ponad 5 km na naturalne obserwatorium astrologiczne.




W Europie zaś skupiono się na tworzeniu land artu kameralnego i subtelnego, przesiąkniętego różnorodną symboliką. Dużą sławę zyskał brytyjski artysta Richard Long, który spacerując wydeptał ścieżkę na łące a następnie ją sfotografował. Dzisiaj jego praca znana jest pod nazwą "A line Made by Walking". Dopatrywano się w niej różnych metafor i metafizycznych sensów przez co doczekała się ona setek analityczno-krytycznych opracowań.




Polską artystką, która zapoczątkowała nurt sztuki odnoszącej się do natury i wykorzystującej jej elementy jest Teresa Murak. Jej twórczość wyróżniają prace z oryginalnym materiałem, do dziś stanowiącym jej znak rozpoznawczy. Jej realizacje wykonywane były z materiału porośniętego rzeżuchą .
Autor: Teresa Murak

Najbardziej jednak spektakularną pracą gatunku land artu w Polsce jest "Projekt Mars" Jarosława Kozakiewicza. Kozakiewicz zagospodarował nieczynną kopalnię węgla brunatnego na niemieckim Pojezierzu Łużyckim, na której usypał z ziemi kształt ludzkiego ucha  widocznego dopiero z lotu ptaka.


Land art jest wpisany  w naturę i często tam pozostaje. Artyści dokumentują swoje prace na fotografiach, szkicach oraz filmach wideo. Dzięki temu mogą być one prezentowane szerszej publiczności w galeriach lub muzeach, gdyż nie zawsze odbiorca może dotrzeć tam, gdzie powstała praca.

Chciałybyśmy Was prosić, żebyście obejrzeli zaproponowany przez nas film. Znajdziecie tam wiele zapierających dech w piersi dzieł land artu oraz przykłady prostych prac, które możecie wykonać sami w domu.


Na koniec mamy dla Was zadanie.
Prosimy, abyście stworzyli własną pracę w stylu land art. 
Z racji tego, że jest kwarantanna i nie można wychodzić na dwór zróbcie swoją pracę w domu.

Pani Małgosia wraz ze swoimi dziećmi zrobiła mini ogródek.
W skorupki jajek włożyła watę a następnie posiała w nie rzeżuchę.
Nie tylko stworzyła pracę w stylu land art, ale także uzyskała świetną dekorację do kuchni :)



Może zainspirują Was również prace uczniów Szkoły Podstawowej w Mszczonowie :)







Pozdrawiamy Was serdecznie :)



4 komentarze:

  1. Super lekcja, zresztą jak wszystkie które tutaj są :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie przygotowana lekcja i ciekawy przykład do wykonania jako zdanie.Filmik naprawdę bardzo interesujący... ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszymy się bardzo, że nasza lekcja spodobała się:) Dziękujemy za miłe słowa :)

      Usuń
  3. Super, dzięki wielkie! Pomogło w licencjacie

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger