Happening - jest akcja będzie reakcja



Dziś przedstawiamy Wam bardzo żywiołową dziedzinę sztuki, czyli happening.



Happening to taki rodzaj spektaklu, wydarzenia artystycznego, w którym artysta lub grupa osób wykonuje pewne działanie, często posiadające społeczny wymiar. Akcje zazwyczaj odbywają się w miejscach publicznych, gdzie gromadzą się duże grupy ludzi.


Happening ekologiczny

W happeningu ważne jest uczestnictwo publiczności, często amatorów, którzy wpływają na przebieg, a więc i odbiór pracy. 
Samo słowo „happening” zaproponowane przez Allana Kaprowa (twórca pojęcia), miało odnosić się do „czegoś spontanicznego, czegoś co po prostu się wydarza” – co oczywiście trudno uznać za jednoznaczne określenie. 

Pierwsze tego typu wydarzenia realizowane były w instytucjach sztuki, później jako wydarzenia w przestrzeni: miasta, ulicy, lotniska, place itp. Początkowo jako niezależna forma sztuki, z czasem jako narzędzie komunikacji społecznej czy wyraz postawy politycznej, jak również forma zwracania uwagi na jakiś problem.




Happening - "100 lat Czerwonego Polskiego Krzyża"



Na dzisiejszej lekcji przedstawimy historię happeningu w Polsce.

Uznaje się, że pierwszy w  Polsce happening zorganizował w 1960 roku Bogusław Schaeffer. Specjaliści nie są jednak w tej kwestii zgodni. Na pewno, z całą świadomością tego, czym jest happening, posłużył się nim Tadeusz Kantor i to on będzie naszym dzisiejszym bohaterem.
Jego pierwszym happeningiem był słynny "Cricotage" (Warszawa, 1965), który odbył się w kawiarni Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ul. Chmielnej w Warszawie. Przygotowywał go z gronem artystów, którzy pokazali czternaście prostych codziennych czynności, jak jedzenie, golenie się, siedzenie, wykonywane na pokaz dla obecnej publiczności.


W Krakowie happening ten nosił tytuł "Linia podziału". Kiedy zafascynowani dźwiękami i ruchem widzowie nie zauważyli, że dwóch ludzi zamurowało właśnie drzwi, Kantor oświadczył, że "sytuacja jest bez wyjścia."
Kolejną realizacją był "Koncert morski" na bałtyckiej plaży w Osiekach (1967). 


W latach 80. happeningi organizowała Pomarańczowa Alternatywa o której mówiliśmy przy lekcji o  graffiti. Jej działania zazwyczaj miały kontekst polityczny, wyrażony często w ironiczny, czasem groteskowy sposób. Zabawny charakter wystąpień Pomarańczowej Alternatywy pozwalał dotrzeć do szerokiego kręgu osób. Działali przede wszystkim we Wrocławiu (także w Warszawie, Lublinie, Łodzi).


Happeningi obecnie są często elementem wykorzystywanym przy okazji manifestacji (ekologicznych, feministycznych) jak i w pracy z młodzieżą (akcje szkół, domów kultury, organizacji). 



Zorganizowanie happeningu uczy pozwala publicznie zabrać głos. Organizując takie wydarzenie możemy zwrócić uwagę lokalnej społeczności na określony problem, przyciągnąć uwagę mediów, nadać rozgłos ważnej dla nas sprawy.
W współczesnym świecie mamy kilka rodzajów happeningów. Oto one:

  • akcja typu flash mob, która bardzo nam się podoba :)  to wykonanie określonych programem czynności-akcji przez nieznających się uczestników, w publicznej przestrzeni. Często mają one charakter jedynie rozrywkowy, aktywizują jednak i dają możliwość uczestniczenia w wydarzeniu praktycznie każdemu. 



  • Hyde park - stworzenie przestrzeni , w której każdy może zabrać głos i się wypowiedzieć.

  •  Masa krytyczna - przejazd na rowerach na określonej trasie z transparentami lub innym rodzajem wspólnego oznakowania rowerzystów i rowerzystek.

Pomysłów na happeningi jest mnóstwo.
Jednym z pomysłów jest zorganizowanie fotoakcji w przestrzeni publicznej. 
W jaki sposób ?
Wystarczy, że przygotujecie dymki z hasłami do uzupełnienia, zrobicie jakąś ramkę - tło, zabierzecie aparat i do dzieła! Trzeba jeszcze tylko zachęcić obserwatorów, koleżanki i kolegów do uzupełnienia haseł i zrobienia sobie zdjęcia. Nie martwcie się  o zainteresowanie, gdy tylko uda Wam się przekonać pierwsze osoby to kolejne ustawią się w kolejce ;)

Poniżej macie przykład takiego happeningu w Szkole podstawowej w Warszawie na Dzień życzliwości "Słowa mają moc"

a Wy macie jakiś pomysł ?



Oczywiście mam dla Was notatkę do zeszytu wykonaną przez panią Asię ;)


Do zobaczenia !
I pamiętajcie!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger