Kalejdoskop barw


Witajcie kochani
Nie wiemy jak Wy, ale my bardzo za Wami tęsknimy. Tęsknota ta z dnia na dzień jest coraz większa. Mamy jednak nadzieję, że ten czas spędzony w domu jest dla Was przyjemny.
Dziękujemy Wam za wszystkie prace, które wykonaliście - wszystkie są wyjątkowe i PIĘKNE.
Choć dostałyśmy ich tak bardzo dużo , to ciągle czujemy niedosyt.  Może dlatego, że zwyczajnie UWIELBIAMY je oglądać.

Mamy nadzieję, że pamiętacie o tym, by robić sobie przerwy w trakcie nauki. 
Pamiętajcie - jest to bardzo ważne!

Na poprzedniej lekcji oglądaliśmy koło barw, rozmawialiśmy o barwach podstawowych i pochodnych, barwach ciepłych i zimnych.
Dziś rozszerzamy informacje dotyczące barw.
Gdy oglądamy obrazy, czy to w muzeum, galerii czy w albumie i chcemy je opisać możemy bez trudu określić jakie barwy w nich występują. A prawidłowo powinniśmy powiedzieć: w jakiej gamie barwnej zostały namalowane  lub wykonane.

Gama barwna to grupa barw tworzących ogólny ton kompozycji, to zbliżone odcienie jednej lub kilku barw zestawionych według określonych zasad.
Ta definicja jest zapewne trudna ale zaraz to wyjaśnimy na przykładach.

Gamę barwną dzielimy na szeroką i wąską.
Zanim jednak o nich opowiemy przyjrzyjmy się jeszcze raz kołu barw


W gamie szerokiej artysta posługuje się kolorami z całego obwodu koła barw czyli np.: czerwonym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim.
Używamy jej , gdy chcemy ożywić obraz.

Witkacy "Czarny staw"

W gamie wąskiej  zaś artysta wybiera do swojego obrazu barwy leżące w kole barw blisko siebie po stronie ciepłej lub zimnej. Używając tej gamy artysta wyraża spokój.
Stanisław Wyspiański "Śpiący Staś" 

Mamy nadzieję, że teraz jest już trochę jaśniej.

Ale żeby nie było za łatwo, chcemy wprowadzić jeszcze jedno trudne słowo służące precyzyjnemu opisowi kolorystyki obrazu - MONOCHROMATYZM.
To malowanie/rysowanie jedną barwą w celu uzyskania jednolitego tonu całego obrazu. 
Oczywiście odcienie  tych barw mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze, a same barwy mogą mieć swoje walory - czyli stopień nasycenia koloru.

Józef Chełmoński

Każda powierzchnia ma swój kolor, np. śnieg jest biały, a liście - zielone. Kolor ten nazywamy kolorem lokalnym.  Oczywiście kolor ten może zmieniać się pod wpływem światła odbijającego się od sąsiadujących przedmiotów.

Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie wymyśliły dla Was zadania :)
Dajcie się ponieść wyobraźni i stwórzcie monochromatyczną pracę w dowolnym temacie i dowolną techniką. Możecie użyć farb, kredek - tego, co macie w domu.

W ramach inspiracji mamy dla Was

FILM

przedstawiający nietypową instalację nowojorskiego artysty CJHenohy,a. Jego dzieło obejmuje 7 pokoi reprezentujących różne kolory. To dom który doprowadza do kolorystycznego szaleństwa.


Oczywiście, jak zawsze mamy dla Was również krótką notatkę, którą przygotowała niezawodna Pani Joasia :)


Pozdrawiamy Was serdecznie i życzymy dużo uśmiechu.

3 komentarze:

Copyright © Planeta Plastyki , Blogger